Fotbal - Liga I: FC Viitorul Constanța - Steaua 0-1

Steaua București a învins-o pe FC Viitorul Constanța cu scorul de 1-0 (1-0), luni seara, în deplasare, la Ovidiu, în ultimul meci din etapa a 22-a a Ligii I de fotbal. Unicul gol al partidei a fost marcat de algerianul Jugurtha Hamroun (3).

FC Viitorul trebuia să primească un penalty în minutul 13, după ce Hamroun a atins mingea cu mâna în propriul careu.

Echipa antrenată de Gică Hagi a avut și o bară, prin Ioan Filip (21).

Steaua a rămas în zece oameni din minutul 60, când Paul Papp a fost eliminat pentru al doilea cartonaș galben.

Până la final, Steaua a mai avut o singură ocazie, prin Gregory Tade, scăpat singur cu portarul, însă în unghi (70), în timp ce FC Viitorul a asaltat poarta lui Florin Niță și a trecut în mai multe rânduri pe lângă golul egalării. Robert Hodorogea (62) a reluat cu capul prea slab pentru a-l învinge pe goalkeeper-ul stelist, Cristian Ganea a avut două șuturi periculoase (86, 87), Aurelian Chițu a fost blocat de Niță (88), iar Ianis Hagi a trimis mingea cu capul pe lângă poartă (90+2).

De remarcat că Gică Hagi nu a putut conta în acest meci pe Florin Tănase, accidentat la ultimul antrenament.

FC Viitorul a pierdut al doilea său meci acasă în acest campionat, după cel cu Astra Giurgiu (1-2). Viitorul avea de atunci patru partide fără înfrângere, două egaluri și două eșecuri.

Steaua, care în tur s-a impus cu 1-0, a reușit a doua sa victorie consecutivă cu Laurențiu Reghecampf pe banca tehnică.

Cele două formații se vor înfrunta din nou, joi, tot la Ovidiu, în sferturile de finală ale Cupei României.

FC Viitorul Constanța — FC Steaua București 0-1 (0-1), Stadion Central — Ovidiu
A marcat: Jugurtha Hamroun (3).
Cartonaș roșu: Paul Papp (Steaua) 60.
Arbitru: Alexandru Tudor; arbitri asistenți: Vasile Marinescu, Valentin Avram; arbitru de rezervă: Horia Gabriel Mladinovici (toți din București)
Observatori: Irina Mîrț (București) — CCA, Cătălin Popa (Vaslui) — LPF

2 Bilanțul după trei luni al noului comandant al Forțelor Armate Ucrainene: Armata lui Putin sângerează din greu, dar câștigă încă teren

4 Se întâmplă lucruri? / Se strânge robinetul?

5 Dorel Vișan, premiat de Masonerie pentru prezența la Moscova...