Rugby: Argentina - Georgia 54-9, la Cupa Mondială 2015

Echipa Argentinei a surclasat formația Georgiei cu scorul de 54-9 (14-9), vineri, la Gloucester, într-un meci desfășurat în Grupa C a Cupei Mondiale de rugby 2015, care se desfășoară în Anglia și Țara Galilor.

''Pumele'' au demonstrat că nu întâmplător au condus campioana mondială Noua Zeelandă la pauză în primul lor meci din grupă, printr-un joc foarte ofensiv, în urma căruia au marcat nu mai puțin de șapte eseuri, obținând și punctul bonus în fața Georgiei.

După o primă repriză destul de echilibrată (14-9), sud-americanii s-au dezlănțuit după pauză, scorul reprizei secunde fiind de 40-0.
Eseurile Argentinei au fost reușite de Tomas Lavanini (10), Tomas Cubelli (47), Juan Imhoff (49, 76), Santiago Cordero (53, 72) și Martin Landajo (70), cinci transformate de Federico Nicolas Sanchez (48, 51, 54) și Marcelo Bosch (71, 74), iar Sanchez a mai adăugat două lovituri de pedeapsă (21, 35)
și un drogol (6).

Pentru Georgia a marcat Merab Kvirikașvili, din trei lovituri de pedeapsă (17, 20, 32).

În clasamentul grupei, Noua Zeelandă, 9 puncte (2 jocuri), urmată de Argentina, 5 p (2 j), Georgia, 4 p (2 j), Tonga, 1 p (1 j), Namibia, 0 p (1 j). AGERPRES

2 STENOGRAME „Eugen Mîrtz i-a inoculat victimei ideea că prin sexul anal a salvat-o de la moarte deblocându-i o chakră ce controlează punctele vitale”

3 „A fost așa toată durata zborului de patru ore”

4 Prima intoxicare aruncată pe piață de Antena 3, un sondaj realizat de fostul ginere al lui Dan Voiculescu