Programul teatrelor din Bucureşti între 13 şi 19 octombrie

Teatrul Naţional Bucureşti, Sala Studio: marţi, 14 octombrie, ora 20.00 - "D'ale noastre", de Gigi Căciuleanu, regia Gigi Căciuleanu; joi, 16 octombrie, ora 19.30 - "Idolul şi Ion Anapoda", de GM Zamfirescu, regia Ion Cojar; sâmbătă, 18 octombrie, ora 19.30 - "Revizorul", de Nikolai Vasilievici Gogol, regia Felix Alexa; duminică, 19 octombrie, ora 20.00 - "Royal Fashion", de Dan Puric, regia Dan Puric;

Sala Pictura: miercuri, 15 octombrie, ora 20.00 - "Butoiul cu pulbere", de Dejan Dukovski, regia Felix Alexa; joi, 16 octombrie, ora 20.00 - "Omul care a văzut moartea", de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; vineri, 17 octombrie, ora 20.00 - "Butoiul cu pulbere", de Dejan Dukovski, regia Felix Alexa; sâmbătă, 18 octombrie, ora 20.00 - "Omul care a văzut moartea", de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; duminică, 18 octombrie, ora 19.30 - "Micul infern", de Mircea Ştefănescu, regia Mircea Cornişteanu;

Sala Atelier: joi, 16 octombrie, ora 20.00 - "Anonimul veneţian", după "Anonimo veneziano" de Giuseppe Berto, coordoantor Ion Caramitru; sâmbătă, 18 octombrie, ora 19.30 - "Tectonica sentimentelor", de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Nicolae Scarlat; duminică, 19 octombrie, ora 20.00 - "Cinci femei de tranziţie", de Rodica Popescu Bitănescu, regia Rodica Popescu Bitănescu;

Sala Media: vineri, 17 octombrie, ora 20.00 - "Carte de vizită", regia Eugen Cristea; duminică, 19 octombrie, ora 11.00 - Teatrul Naţional pentru copii.

Teatrul Odeon, Sala Studio: luni, 13 octombrie, ora 19.30 - "Tipografic majuscul", un spectacol de Gianina Cărbunariu.

Teatrul Bulandra, Studio Space: luni, 13 octombrie, ora 20.00 - "Coada", de Israel Horovitz, regia Iarina Demian; marţi, 14 octombrie, ora 19.00 - "Omul cel bun din Seciuan", de Bertolt Brecht, regia Andrei Şerban.

Teatrul Nottara, Sala Horia Lovinescu: luni, 13 octombrie, ora 18.00 - "Tartuffe sau impostorul", după Moliere, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză; marţi, 14 octombrie, ora 18.00 - "Miss Daisy şi şoferul", de Alfred Fox Uhry, regia Claudiu Goga; miercuri, 15 octombrie, ora 18.00 - "Noul locatar", de Eugene Ionesco, un spectacol de Gabor Tompa; joi, 16 octombrie, ora 18.00 - "Victor"Ia (Opus1)", scenariu şi regia Helene van der Stichel, coregrafia Dany Lays; vineri, 17 octombrie, ora 18.00 - "Brand de Crăciun la Familia Ivanov", de Al. I. Vvedenski, regia Andras Urban; duminică, 19 octombrie, ora 19.00 - "Mult zgomot pentru nimic", de William Shakespeare, regia Diana Lupescu;

Sala George Constantin: luni, 13 octombrie, ora 21.00 - "Poker face", de Petr Kolecko, regia Adela Biţică; marţi, 14 octombrie, ora 21.00 - "Bob (Fasole)", de Elin Rahnev, regia Lupko Gorgievski; miercuri, 15 octombrie, ora 21.00 - "Play Shakespeare", după operele lui William Shakespeare, regia Cristian Pepino; joi, 16 octombrie, ora 21.00 - "Rapsodie-n roz", de Eric Emanuel Schmitt, regia Alexandru Repan; vineri, 17 octombrie, ora 21.00 - "Maso(Carne)", de Viliam Klimacek, regia Jan Fric; duminică, 19 octombrie, ora 19.30 - "Comedie de modă veche", de Alexei Arbuzov, un spectacol de Vasile Toma, coregrafia Violeta Captari.

Teatrul de Comedie, Sala Radu Beligan: joi, 16 octombrie, ora 19.00 - "... escu", de Tudor Muşatescu, regia Alexandru Dabija; vineri, 17 octombrie, ora 19.00 - "Acasă la tata", de Mimi Brănescu, regia Vlad Massaci; sâmbătă, 18 octombrie, ora 19.00- "Zăpezile de altădată", de Dumitru Solomon, regia Mircea Cornişteanu; duminică, 19 octombrie, ora 19.00 - "Revizorul", (cu Ştefan Bănică), de NV Gogol, regia Horaţiu Mălăele.

Teatrul Mic: miercuri, 15 octombrie, ora 19.00 - "Volpone", după Ben Jonson, regia Vlad Cristache; vineri, 17 octombrie, ora 19.00 - "Primăvara d-nei Stone la Roma", dramatizare de Martin Sherman după romanul omonim a lui Tennessee Williams, regia Liana Ceterchi; sâmbătă, 18 octombrie, ora 19.00 - "Băieţii de aur", de Neil Simon, regizor de platou Petre Moraru; duminică, 19 octombrie, ora 19.00 - "Pensiune completă", de Pierre Chesnot, regia Gelu Colceag.

Teatrul Foarte Mic: marţi, 14 octombrie, ora 19.00 - "Clasa noastră", de Tadeusz Slobodzianek, regia Simona Măicănescu; joi, 16 octombrie, ora 19.00 - "Zic Zac", un spectacol de Andrea Gavriliu rezemată de Ştefan Lupu, platformă de teatru educaţional; vineri, 17 octombrie, ora 19.00 - "Numele", de Jon Fosse, regia Vlad Cristache; sâmbătă, 18 octombrie, ora 19.00 - "Somnoroasa aventură", de Teodor Mazilu, regia Vlad Stănescu; duminică, 19 octombrie, ora 19.00 - "Livada de vişini", după A.P. Cehov, regia Gelu Colceag şi Tania Filip.

Teatrul Evreiesc de Stat: luni, 13 octombrie, ora 19.30 - "Chiriţa în provincie", coordonator echipă de teatru Marcel Homorodean, coordonator proiect Corina Dobrescu; marţi, 14 octombrie, ora 18.00 - "Miss Daisy şi şoferul ei", de Alfred Fox Uhry, regia Claudiu Goga; miercuri, 15 octombrie, ora 19.00 - "Frau Hess şi grădinile ei", de Milton Frederick Marcus, regia Alexander Hausvater; joi, 16 octombrie, ora 19.00 - "Yom Kippur", de Hanna Azulay Hasfari, regia Alexandru Jitea.

Teatrul Metropolis: joi, 16 octombrie, ora 19.00 - "Doi pe o bancă", de Aleksandr Ghelman, regia Emanuel Pârvu; vineri, 17 octombrie, ora 19.00 - "Peretele", de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar.

Teatrul Masca: vineri, 17 octombrie, ora 19.00 - "Vicleniile lui Scapino", regia Mihai Mălaimare; sâmbătă, 18 octombrie, ora 19.00 - "Una Historia de Tango", regia Ioana Macarie; duminică, 19 octombrie, ora 19.00 - "Neguţătoarea din Veneţia", regia Michele Modesto Casarin.

Godot Cafe-Teatru: luni, 13 octombrie, ora 20.00 - "Forma lucrurilor", de Neil LaBute, regia Vlad Zamdirescu; marţi, 14 octombrie, ora 20.30 - "Te iubesc! Te iubesc?", după Dumitru Solomon, regia Chris Simion; miercuri, 15 octombrie, ora 20.00 - "Un cuplu ciudat", de Neil Simon, regia Doina Antohi; joi, 16 octombrie, ora 19.00 - "În parc", de Radu Iacoban, regia Radu Iacoban; vineri, 17 octombrie, ora 19.00 - "Freak show", de Florin Piersic Jr. , un one-man show de Florin Piersic Jr.; vineri, 17 octombrie, ora 22.00 - "O piesă deşănţată", de Lia Bugnar; sâmbătă, 18 octombrie, ora 15.00 - "7 dintr-o lovitură", de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sâmbătă, 18 octombrie, ora 19.00 - "Sub geana mării", de Mişa Şerban, regia Mişa Şerban; sâmbătă, 18 octombrie, ora 22.00 - "Două liniuţe", de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; duminică, 19 octombrie, ora 15.00 - "Noi 4", de Lia Bugnar, regia Dorina Chiriac; duminică, 19 octombrie, ora 21.30 - "Zic Zac", de Andrea Gavriliu, rezemată de Ştefan Lupu.

Teatrul Act: luni, 13 octombrie, ora 19.00 - "Absolut!", după Ivan Turbincă de Ion Creangă, regia Alexandru Dabija; marţi, 14 octombrie, ora 19.00 - "Absolut!", după Ivan Turbincă de Ion Creangă, regia Alexandru Dabija; duminică, 19 octombrie, ora 19.00 - "Cont(r)acte", de Mike Bartlett, regia Cristi Juncu.

La Scena: luni, 13 octombrie, ora 19.30 - "Drum Circle. Ce este un Drum Circle?", coordonator Paul Luculescu; joi, 16 octombrie, ora 19.30 - "Fata cu cărămida în gură", de Theo Herghelegiu, regia Theo Herghelegiu; sâmbătă, 18 octombrie, ora 19.00 - "Mama Mia", comedie neagră despre iubire, spectacol independent; duminică, 19 octombrie, ora 19.00 - "Comedy. Show", un improv-comedy-show.

Unteatru: marţi, 14 octombrie, ora 19.00 - "La ţigănci", după Mircea Eliade, regia Andrei şi Andreea Grosu; joi, 16 octombrie, ora 19.00 - "Trădare", de Harold Pinter, regia Sânziana Stoican; vineri, 17 octombrie, ora 19.00 - "La ţigănci", după Mircea Eliade, regia Andrei şi Andreea Grosu; sâmbătă, 18 octombrie, ora 16.30 - "La ţigănci", după Mircea Eliade, regia Andrei şi Andreea Grosu; sâmbătă, 18 octombrie, ora 19.00 - "La ţigănci", după Mircea Eliade, regia Andrei şi Andreea Grosu; duminică 19 otombrie, ora 19.00 - "Cinci ore cu Mario", de Miguel Delibes, regia Mariana Cămărăşan.

În Culise: luni, 13 octombrie, ora 20.00 - "Walk in Beauty", regizor Geoffrey Sykes; marţi, 14 octombrie, ora 20.00 - "Imaginează-ţi că eşti Dumnezeu", regia Cristian Bajora.

Teatrul Luni: luni, 13 octombrie, ora 20.00 - "SubPământ. Vale Iului după 1989", de Mihaela Michailov şi David Schwartz; marţi, 14 octombrie,ora 20.00 - "Capete înfierbântate. 13-15 iunie 1990", de Mihaela Michailov & David Schwartz.

Teatrul de Artă: vineri, 17 octombrie, ora 20.15 - "Un bărbat şi mai multe femei", de Leonid Zorin, regia Bogdan Huşanu;

Teatrul de pe Lipscani: duminică, 19 octombrie, ora 20.00 - "Royal fashion", de Dan Puric, regia Dan Puric.

Teatrul Mignon: luni, 13 octombrie, ora 21.15 - "Pelicanul", de August Strindberg, regia Amalia Olaru; marţi, 14 octombrie, ora 21.15 - "I.O.N.A.", de Marin Sorescu, regia Danni Ionescu; miercuri, 15 octombrie, ora 19.30 - "Poveste pentru oameni mari", de Sabina Grădinaru, regia Andreea Iacomiţă; joi, 16 octombrie, ora 19.30 - "Noi doi... cu Leon", de Neil Simon, regia Laura Maria Vlădoiu; vineri, 17 octombrie, ora 19.30 - "Elevator", de Gabriel Pintilei, regia Dorin Boca; sâmbătă, 18 octombrie, ora 19.30 - "Amalia respiră adânc", de Alina Nelega, regia Amalia Olaru; duminică, 19 octombrie, ora 19.30 - "Mă tot duc", de William Skakespeare.

Teatrul Ţăndărică: sâmbătă, 18 octombrie, ora 10.00 - "Mica sirenă", regia Gabriel Apostol; sâmbătă, 18 octombrie, ora 12.00 - "Mica sirenă", Gabriel Apostol; duminică, 19 octombrie, ora 10.00 - "Tom Degeţel", regia Daniel Stanciu; duminică, 19 octombrie, ora 12.00 - "Tom Degeţel", Daniel Stanciu.

Teatrul Excelsior: miercuri, 15 octombrie, ora 10.00 - "Degeţica", adaptare de Aurel Mitran după HC Andersen, regia Aurel Mitran.

Teatrul Ion Creangă (Teatrul Excelsior): marţi, 14 octombrie, ora 10.00 - "Lumea lui Paparin", de Carmen Dominte, regia Vasile Manta; duminică, 19 octombrie, ora 11.00 - "Noddy", adaptare de David Wood după Enid Blyton, regia Attila Vizauer.

Opera Comică pentru Copii: luni, 13 octombrie, ora 11.00 - "Albă ca Zăpada" (balet); luni, 13 octombrie, ora 13.00 - "Albă ca Zăpada" (balet); marţi, 14 octombrie, ora 11.00 - "Albă ca Zăpada" (balet); marţi, 14 octombrie, ora 13.00 - "Albă ca Zăpada" (balet); sâmbătă, 18 octombrie, ora 17.00 - "Don Pasquate".

 

Trimite pe WhatsApp


Citește și:

populare
astăzi

1 Noi date din sondajele pe București. A crescut cu 4 procente numărul indecișilor. Băsescu, la 13%

2 VIDEO Primul semn că se rupe căruța! „Ea crede că suntem atât de proști, de idioți” / Dezvăluiri incredibile des…

3 Marius Coaje, mâna dreaptă a Gabrielei Firea, e un hoț condamnat definitiv la închisoare

4 Personajul care a adus Clanul Sportivilor s-o huiduie pe Kovesi candidează la alegerile locale din partea PSD …

5 VIDEO Priviți, acesta este Pasajul Ciurel, blocat complet luni după-amiază